Сообщения без ответов | Активные темы

Часовой пояс: UTC + 3 часа


Начать новую тему  Ответить на тему 
 Страница 1 из 1 [ Сообщений: 2 ] 
АвторСообщение
Канон и акафист за единоумершего
СообщениеДобавлено: 16 окт 2012, 13:08 
Не в сети
Аватара пользователя

Единоумерший - это один умерший человек, за которого читается канон, где все упоминания о нем даны в единственном числе.


Молитвы перед чтением канона


Молитвами святых отец наших, Господи Иисусе Христе, Боже наш, помилуй нас. Аминь.

Святый Боже, Святый Крепкий , Святый Безсмертный, помилуй нас. (Читается трижды с крестным знамением и поясным поклоном).

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Пресвятая Троице, помилуй нас: Господи, очисти грехи наша; Владыко, прости беззакония наша; Святый, посети и исцели немощи наша, имене Твоего ради.

Господи, помилуй (Трижды).

Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Отче наш, Иже еси на небесех! Да святится имя Твое, да приидет Царствие Твое, да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли. Хлеб наш насущный даждь нам днесь, и остави нам долги наша, якоже и мы оставляем должником нашим; и не введи нас во искушение, но избави нас от лукавого.

Приидите, поклонимся Цареви нашему Богу.
Приидите, поклонимся и припадем Христу, Цареви нашему Богу.
Приидите, поклонимся и припадем Самому Христу, Цареви нашему Богу.


Псалом 90
Живый в помощи Вышняго, в крове Бога Небеснаго водворится. Речет Господеви: Заступник мой еси и Прибежище мое, Бог мой, и уповаю на Него. Яко Той избавит тя от сети ловчи и от словесе мятежна, плещма Своима осенит тя, и под криле Его надеешися: оружием обыдет тя истина Его. Не убоишися от страха нощнаго, от стрелы летящия во дни, от вещи во тме преходящия, от сряща, и беса полуденнаго. Падет от страны твоея тысяща, и тма одесную тебе, к тебе же не приближится, обаче очима твоима смотриши и воздаяние грешников узриши. Яко Ты, Господи, упование мое, Вышняго положил еси прибежище твое. Не приидет к тебе зло, и рана не приближится телеси твоему, яко Ангелом Своим заповесть о тебе, сохранити тя во всех путех твоих. На руках возмут тя, да не когда преткнеши о камень ногу твою, на аспида и василиска наступиши и попереши льва и змия. Яко на Мя упова, и избавлю и: покрыю и, яко позна имя Мое. Воззовет ко Мне, и услышу eго: с ним есмь в скорби, изму eго и прославлю eго, долготою дний исполню eго и явлю eму спасение Мое.


Тропарь, глас 8

Глубиною мудрости, человеколюбно вся строяй, и полезное всем подаваяй, Едине Содетелю, упокой Господи душу усопшего раба Твоего (усопшия рабы Твоея; имя рек), на Тя бо упование возложиша Творца и Зиждителя и Бога нашего.

Слава и ныне:

Богородичен: Тебе и стену, и пристанище имамы, молитвенницу благоприятну к Богу, Егоже родила еси Богородице Безневестная, верных спасение.


Псалом 50


Помилуй мя, Боже, по велицей милости Твоей, и по множеству щедрот Твоих очисти беззаконие мое. Наипаче омый мя от беззакония моего, и от греха моего очисти мя. Яко беззаконие мое аз знаю и грех мой предо мною есть выну Тебе Единому согреших, и лукавое пред Тобою сотворих, яко да оправдишися во словесех Твоих и победиши, внегда судити Ти. Се бо в беззакониих зачат есмь, и во гресех роди мя мати моя. Се бо истину возлюбил еси, безвестная и тайная премудрости Твоея явил ми еси. Окропиши мя иссопом, и очищуся, омыеши мя, и паче снега убелюся. Слуху моему даси радость и веселие, возрадуются кости смиренныя. Отврати лице Твое от грех моих, и вся беззакония моя очисти. Сердце чисто созижди во мне, Боже, и дух прав обнови во утробе моей. Не отвержи мене от лица Твоего, и Духа Твоего Святаго не отыми от мене. Воздаждь ми радость спасения Твоего, и Духом Владычним утверди мя. Научу беззаконныя путем Твоим, и нечестивии к Тебе обратятся. Избави мя от кровей, Боже, Боже спасения моего, возрадуется язык мой правде Твоей. Господи, устне мои отверзеши, и уста моя возвестят хвалу Твою. Яко аще бы восхотел еси жертвы, дал бых убо, всесожжения не благоволиши. Жертва Богу дух сокрушен, сердце сокрушенно и смиренно Бог не уничижит. Ублажи, Господи, благоволением Твоим Сиона, и да созиждутся стены Иерусалимския. тогда благоволиши жертву правды, возношение и всесожегаемая: тогда возложат на олтарь Твой тельцы.



Канон за единоумершего

Песнь 1

Ирмос:
Воду прошед, яко сушу, и египетского зла избежав, израильтянин вопияше: Избавителю и Богу нашему поим.

Припев: Покой, Господи, душу усопшаго раба Твоего (усопшия рабы Твоея; имя рек) (Поклон).

Отверз уста моя, Спасе, слово ми подаждь молитися, Милосерде, о преставленнем рабе Твоем (преставленней рабе Твоей: имя рек), да покоиши душу его (ея), Владыко.

Припев: Покой, Господи, душу усопшего раба Твоего (усопшия рабы Твоея; имя рек) (Поклон).

Мертв был плотию, Спасе, и во гробе положен с мертвыми, душу раба Твоего (рабы Твоея) покой в месте злачне, яко милосерд.

Слава: Молебный глас мой услыши, Боже Триипостасне, и учини душу преставленного (преставленнныя) в недрех Авраамлих, Избавителю.

И ныне: Ты, Пречиситая Богородице, Егоже без искуса мужеска заченши, родила еси, моли Сына Твоего подати покой рабу Твоему преставленному (рабе Твоей преставленней; имя рек).


Песнь 3

Ирмос:
Небеснаго круга Верхотворче, Господи, и Церкве Зиждителю, Ты мене утверди в любви Твоей, желаний краю, верных утверждение, едине Человеколюбче.

Припев: Покой, Господи, душу усопшаго раба Твоего (усопшия рабы Твоея; имя рек) (Поклон).

В месте злачне, в месте покойне, идеже лицы святых веселятся, душу раба Твоего преставленнаго (рабы Твоея преставленныя) покой, Христе, едине Милостиве.

Припев: Покой, Господи, душу усопшаго раба Твоего (усопшия рабы Твоея; имя рек) (Поклон).

Идеже лицы святых, тамо вчини, Владыко, послужившаго Тебе всем сердцем и воздвигшаго иго Твое на рамо свое, яко един Владыка живота и смерти.

Слава: Небесный Отче Вседержителю, и Сыне Единородный, и Душе Святый Исходный, презри умершаго согрешения и в Церкви первенец всели его славити Тя, со всеми угождшими Тебе.

И ныне: Яко Мати Святая Пресвятаго Бога, Владычице всяческих, Марие Богородице, со всеми святыми Сего моли, душу покоити раба Твоего в Небесных селениих.


Господи, помилуй (Трижды).


Песнь 4

Ирмос:
Услышах, Господи, смотрения Твоего таинство, разумех дела Твоя и прославих Твое Божество.

Припев: Покой, Господи, душу усопшаго раба Твоего (усопшия рабы Твоея; имя рек) (Поклон).

Сошедый в преисподняя, Христе, совоздвигл еси умершыя вся, и преставльшагося (преставльшуюся) от нас покой, Спасе, яко щедр.

Припев: Покой, Господи, душу усопшаго раба Твоего (усопшия рабы Твоея; имя рек) (Поклон).

Никтоже без греха есть, токмо Ты един, Владыко: сего ради преставленному (преставленней) и грехи остави, и в рай того (тую) всели.

Слава: Услыши, Троице Святая, гласы молебныя, приносимыя Тебе в церкви о усопшем (усопшей), и Богоначальным Твоим светом озари душу, омраченную суетными привержении.

И ныне: Родила еси, Пречистая, без мужеска семене, Бога Совершенна и Человека Совершенна, вземлющаго грехи наша, Дево. Того моли, Госпоже, преставльшемуся рабу Твоему (преставльшейся рабе Твоей) подати покой.


Песнь 5

Ирмос:
Просвети нас повелении Твоими, Господи, и мышцею Твоею высокою Твой мир подаждь нам, Человеколюбче.

Припев: Покой, Господи, душу усопшаго раба Твоего (усопшия рабы Твоея; имя рек) (Поклон).

Имый живота и смерти власть, преставленнаго (преставленную) от нас покой, Христе Боже. Ты бо еси всех, Спасе, Покой и Живот.

Припев: Покой, Господи, душу усопшаго раба Твоего (усопшия рабы Твоея; имя рек) (Поклон).

На Тя, Спасе, надежду возложь, умерый отыде от нас, Ты же, Господи, ущедри его, яко Бог Многомилостив.

Слава: Просвети нас, Трисвяте, воспеваемый Владыко, молящихся Тебе, мир Небесный прияти, и в мирных селех душу вчини, отшедшую от временных, в надежде безконечныя жизни.

И ныне: Шуяго стояния, Пречистая, избавити преставленнаго (преставленную) умоли Сына Твоего, Дево Госпоже, яко Спаса и Бога нашего Мати Сущая.


Песнь 6

Ирмос:
Молитву пролию ко Господу и Тому возвещу печали моя, яко зол душа моя исполнися и живот мой аду приближися, и молюся, яко Иона: от тли, Боже, возведи мя.

Припев: Покой, Господи, душу усопшего раба Твоего (усопшия рабы Твоея; имя рек) (Поклон).

Ада испроверг, Владыко, воскресил еси умершыя от века, и ныне преставленнаго (преставленную) от нас в недро Авраамле Ты, Боже, всели, прегрешения вся отпустив, яко Милосерд.

Припев: Покой, Господи, душу усопшего раба Твоего (усопшия рабы Твоея; имя рек) (Поклон).

Заповедь, юже ми дал еси, Боже, преступих и смертен бых, но Ты, Боже, сошедый во гроб и души яже от века воскресивый, не возстави мене, Владыко, на мучение, но на покой, преставленный (преставленная) вопиет Тебе нами, Многомилостиве.

Слава: Молим Тя, Безначальне Отче, и Сыне, и Душе Святый, злобою душезлобнаго мира озлобленную и к Тебе Зиждителю прешедшую душу, во адово дно не отрини, Боже, Спасе мой.

И ныне: С небесе Христос Бог наш, яко дождь на руно, Пречистая, сниде на Тя, напаяя весь мир и изсушая вся безбожныя потоки, наводняяй всю землю разумом Своим, Приснодево. Того моли дати покой преставленному рабу Твоему (преставленней рабе Твоей).

Господи, помилуй. (Трижды) Слава и ныне:


Кондак, глас 8


Со святыми упокой, Христе, душу раба Твоего, идеже несть болезнь, ни печаль, ни воздыхание, но жизнь безконечная.

Икос

Сам Един еси Безсмертный, сотворивый и создавый человека: земнии убо от земли создахомся, и в землю туюжде пойдем, якоже повелел еси, Создавый мя и рекий ми: яко земля еси и в землю отыдеши, аможе вси человецы пойдем, надгробное рыдание творяще песнь: Аллилуиа, аллилуиа, аллилуиа.


Песнь 7

Ирмос:
От Иудеи дошедше, отроцы в Вавилоне иногда, верою Троическою пламень пещный попраша, поюще: отцев Боже, благословен еси.

Припев: Покой, Господи, душу усопшаго раба Твоего (усопшия рабы Твоея; имя рек) (Поклон).

Владыко Христе Боже, егда хощеши судити миру, пощади душу раба Твоего, егоже от нас приял еси, вопиющаго: отец наших Боже, благословен еси.

Припев: Покой, Господи, душу усопшаго раба Твоего (усопшия рабы Твоея; имя рек) (Поклон).

В пищи райстей, идеже праведных души веселятся послуживших Тебе, причти с ними, Христе, душу раба Твоего, воспевшаго: отец наших Боже, благословен еси.

Слава: Иудейския три отроки спасый во огни, в триех Лицех воспетый, избави огня вечнаго усопшаго (усопшую), воспевшаго (воспевшую) Ти верно: отец наших Боже, благословен еси.

И ныне: Владыку Христа родшая всех Бога, власти темныя воздушнаго князя избави, Дево, душу преставльшагося (преставльшияся) в вере и воспевшаго (воспевшия); отец наших Боже, благословен еси.


Песнь 8

Ирмос:
Седмерицею пещь халдейский мучитель богочестивым неистовно разжже, силою же лучшею спасены, сия видев, Творцу и Избавителю вопияше: отроцы, благословите, священницы, воспойте, людие, превозносите во вся веки.

Припев: Покой, Господи, душу усопшаго раба Твоего (усопшия рабы Твоея; имя рек) (Поклон).

Скончав течение, и к Тебе прибегох, Господи, преставленный (преставленная) вопиет ныне: прегрешения остави, Христе Боже, и не осуди мене, егда хощеши судити всем, верно бо Тебе взывах: вся дела Господня Господа пойте, и превозносите Его во веки.

Припев: Покой, Господи, душу усопшаго раба Твоего (усопшия рабы Твоея; имя рек) (Поклон).

Понесшаго (понесшую), Владыко, иго Твое на раме Своем, и бремя Твое легкое, аще и не всегда, обаче в месте преподобных Твоих всели душу его (ея), воспевшаго (воспевшия) Тебе, Христе Спасе: отроцы, благословите, священницы воспойте, людие превозносите Его во веки.

Благословим Отца, и Сына, и Святаго Духа, Господа.

Безначальная Троице Святая, Боже Отче, и Сыне, и Душе Святый, в лице святых причти душу преставленнаго раба Твоего (преставленныя рабы Твоя) и огня вечнаго избави, да Тя хвалит, воспевая во веки: отроцы, благословите, священницы, воспойте, людие, превозносите Его во веки.

И ныне и присно, и во веки веков, аминь.

Тя, Дево, пророчестии лицы прорекоша, прозряще бо Тя прозорливыма очима: ов убо Жезл нарече Тя, ин же Дверь Восточную, ов же Гору человеки Несекомую. Мы же исповедуем Тя воистинну Богородицу, Бога всяческих рождшую; Егоже моли упокоити преставленнаго (преставленную) во веки вся.


Песнь 9

Ирмос:
Ужасеся о сем небо, и земли удивишася концы, яко Бог явися человеком плотски, и чрево Твое бысть пространнейшее небес. Тем Тя, Богородицу, Ангелов и человек чиноначалия величают.

Припев: Покой, Господи, душу усопшаго раба Твоего (усопшия рабы Твоея; имя рек) (Поклон).
Иисусе, Боже мой, Спасе, Адамле Ты взял еси преступление, и смерти вкусил еси, да человеки от нея свободиши, Милосерде. Темже молим Тя, Милостиве: преставленнаго (преставленную) покой, яко Благ, во дворех святых Твоих, яко Един Всеблагий и Милосердый.

Припев: Покой, Господи, душу усопшаго раба Твоего (усопшия рабы Твоея; имя рек) (Поклон).

Несть никтоже, Милосерде, иже не согреши в человецех, токмо Ты Един, Иисусе Христе, вземляй грехи всего мира. Темже, очистив раба Твоего (рабу Твою) от прегрешений, вчини во святых Твоих дворех: Ты бо Живот еси и Покой, и Свет, и Веселие всех Тебе благоугодивших.

Слава: Удивися все естество человеческое, како Безначальнаго Отца Сын, сый Единородный, плоть от Девы действом Святаго Духа приял еси, и пострадал еси яко человек, да умершия оживиши. Тем и преставленнаго (преставленную) ныне от нас, прилежно молим Тя, во стране живых, яко Благ, всели.

И ныне: Невесту Тя нарицаем, Пречистая, Отца невидимаго, и Матерь Сына, из Тебе Духом Святым воплощеннаго; и Молебницу Тя о усопшем рабе Твоем (усопшей рабе Твоей), предлагаем: Тебе бо Помощницу имамы земнии, и любовию поюще Тя величаем.


Достойно есть яко воистинну блажити Тя Богородицу, Присноблаженную и Пренепорочную и Матерь Бога нашего. Честнейшую Херувим и славнейшую без сравнения Серафим, без истления Бога Слова рождшую, сущую Богородицу Тя величаем.

Святый Боже, Святый Крепкий, Святый Безсмертный, помилуй нас. (Трижды с крестным знамением и поясным поклоном)

Тропарь, глас 4

Со духи праведных скончавшегося душу раба Твоего (рабы Твоея) (имя рек), Спасе, упокой, сохраняя его (ю) во блаженней жизни, яже у Тебе, Человеколюбче.
В покоищи Твоем Господи, идеже вси святии Твои упокоеваются, упокой и душу раба Твоего (рабы Твоея) (имя рек), яко един еси Человеколюбец.

Слава: Ты еси Бог, сошедый во ад, и узы окованных разрешивый, Сам и душу раба Твоего (рабы Твоея) (имя рек) упокой.

И ныне: Единачистая и непорочная Дево, Бога без семени родшая, моли спастися душе его (ея).

Господи, помилуй (40 раз)


Заупокойная молитва


Помяни, Господи Боже наш, в вере и надежди живота вечнаго усопшего раба Твоего (усопшую рабу Твою; имя рек) и яко Благ и Человеколюбец, отпущаяй грехи, и потребляяй неправды, ослаби, остави и прости вся вольная его (ея) согрешения и невольная; возставляя его (ю) во святое второе пришествие Твое, в причастие вечных Твоих благ, ихже ради в Тя единаго верова, истиннаго Бога и Человеколюбца. Яко ты еси воскресение и живот, и покой рабу Твоему (рабе Твоей; имя рек), Христе Боже наш, и Тебе славу возсылаем, со Безначальным Твоим Отцем, и с Пресвятым Духом, ныне и присно и во веки веков, аминь.

Честнейшую Херувим и славнейшую без сравнения Серафим, без истления Бога Слова рождшую, сущую Богородицу Тя величаем (Поклон).

Слава Отцу, и Сыну, и Святому Духу, и ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

Господи, помилуй (Трижды с крестным знамением и поясными поклонами).

Господи, благослови.

Отпуст

Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, молитв ради Пречистая Твоея Матери, преподобных и богоносных отец наших и всех святых, помилуй и упокой душу раба Твоего (рабы Твоея; имя рек), в безконечныя веки, яко Благ и Человеколюбец.


Рабу Божию (рабе Божией; имя рек) преставльшемуся (преставльшейся) вечная память (Трижды).

Покой, Господи, душу усопшия рабы Твоея, (имярек) (поклон), и елико в житии сем яко человек согреши, Ты же, яко человеколюбец Бог, прости ю и помилуй (поклон), вечныя муки избави (поклон), Небесному Царствию причастницу учини (поклон) и душам нашим полезная сотвори (поклон).


Воскрес Христос - и Жизнь вступила в свои права (св. Иоанн Златоуст)


 
Re: Канон и акафист за единоумершего
СообщениеДобавлено: 08 фев 2014, 02:02 
Не в сети
Аватара пользователя

Акафист за единоумершего


Читается ежедневно в течение 40 дней по смерти и столько же перед годовщиной смерти.

Кондак 1
Избранный Ходатаю и Первосвященниче, о спасении мира грешнаго душу Свою положивый, давый нам власть чадами Божиими быти и обитати в невечернем дни Царствия Твоего! Даруй прощение и вечную радость усопшему, о немже с мольбою взываем Ти: Иисусе, Судие Всемилостивый, рая сладости сподоби раба Твоего.

Икос 1
Господом данный Ангеле хранителю святый, прииди помолиться о рабе твоем, егоже на всех путех жизни сопровождал, хранил и наставлял еcи, воззови с нами ко Спасу Всещедрому.
Иисусе, истреби рукописание грехов раба Твоего (имярек).
Иисусе, уврачуй его язвы душевные.
Иисусе, да не будет на земли горьких воспоминаний о нем.
Иисусе, сего ради помилуй огорчавших его и обиженных им.
Иисусе покрый его несовершенства светоносною ризою Твоего искупления.
Иисусе, возвесели его милосердием Твоим.
Иисусе неизреченный, великий и чудный, явися ему Сам.
Иисусе, Судие Всемилостивый, рая сладости сподоби раба Твоего.

Кондак 2
Яко безутешная горлица носится душа над юдолию земною, созерцая с высоты божественного разумения грехи и соблазны минувшаго пути, горько скорбя о каждом невозвратном дне, ушедшем без пользы, но помилуй раба Твоего, Владыко, да внидет он в покой Твой, взывая: Аллилуиа.

Икос 2
Если Ты страдал о всем мире, если Ты проливал слезы и кровавый пот о живых и мертвых, то кто нас удержит от молитвы за усопшаго. Подражая Тебе, сошедшему даже до ада, молимся о спасении раба Твоего.
Иисусе, жизни Подателю, озари его светом Твоим.
Иисусе, да будет он едино с Тобою и Отцем.
Иисусе, всех призываяй в виноградник Твой, не забуди озарити его светом Твоим.
Иисусе, щедрый Раздаятелю вечных наград, яви его светом чертога Твоего.
Иисусе, верни душе его благодатныя силы первозданныя чистоты.
Иисусе, да умножатся во имя его добрыя дела.
Иисусе, согрей осиротевших Твоею таинственною отрадою.
Иисусе, Судие Всемилостивый, рая сладости сподоби раба Твоего.

Кондак 3
Связанный узами плоти раб Твой падал греховно, но дух его томился по Твоей вечной правде и святости, ныне же, когда немощь плотская скована могильным тлением, да вознесется душа его превыше солнца к Тебе Всесвятому и воспоет песнь избавления: Аллилуиа.

Икос З
Верховный апостол Твой в холодную нощь у костра трижды отрекся от Тебе и Ты спасл еси его. Единый ведый человеческого естества немощь, прости и рабу Твоему (имярек) многовидныя отпадения от воли Твоея.
Иисусе, всели его там, где нет заблуждений.
Иисусе, избави его от тягостных терзаний совести.
Иисусе, да сгинет навеки память грехов.
Иисусе, соблазнов юности его не помяни.
Иисусе, от тайных беззаконий очисти его.
Иисусе, осени его тихим светом спасения.
Иисусе, Судие Всемилостивый, рая сладости сподоби раба Твоего.

Кондак 4
Бури жизни миновали, страдания земные окончены, безсильны враги с их злобою, но сильна любовь, избавляющая от вечного мрака и спасающая всех, о ком возносится Тебе дерзновенная песнь: Аллилуиа.

Икос 4
Ты без числа милосерд к нам. Ты единый Избавитель, что мы прибавим к подвигу спасающей любви Твоей, но Симон Киринейский помогал нести Крест Тебе Всесильному, так и ныне благости Твоей угодно спасение близких совершать с участием нашим.
Иисусе, Ты заповедал друг друга тяготы носити.
Иисусе, союз любви положивый между мертвыми и живыми.
Иисусе, да послужат подвиги любящих во спасение рабу Твоему (имярек).
Иисусе, услыши его вопль сердечный, возносимый нашими устами.
Иисусе, в наших слезах приими его покаяние.
Иисусе, Судие Всемилостивый, рая сладости сподоби раба Твоего.

Кондак 5
Боже, да будет принят Тобою его предсмертный вздох сокрушения, якоже мольба благоразумнаго разбойника. Он угас на жизненном кресте, дай наследовать ему Твоя обетования, якоже тому: "Аминь, глаголю тебе, со Мною будеши в раю", где сонмы раскаявшихся грешников радостно поют: Аллилуиа.

Икос 5
За нас Распятый, за нас измученный, простри руку с Твоего Креста, каплями крови Твоея безследно смой излитыя согрешения его, благообразною Твоею наготою согрей обнаженную осиротевшую душу.
Иисусе, Ты знал его жизнь до рождения и возлюбил его.
Иисусе, Ты видел его из далече с высоты Креста Твоего.
Иисусе, Ты простирал ему в даль грядущему изъязвленные объятия Твои.
Иисусе, Ты Взывал о прощении его на кровавой Голгофе.
Иисусе, Ты кротко умирал за него в тяжких муках.
Иисусе, претерпевый во гробе положение, освяти его могильный покой.
Иисусе воскресший, вознеси ко Отцу озлобленную миром и Тобою спасенную душу.
Иисусе, Судие Всемилостивый, рая сладости сподоби раба Твоего.

Кондак 6
Спит он вечным сном могилы, но душа его не дремлет, чает Тебя Господи, жаждет Тебя вечного Жениха. Да исполнятся на умершем слова Твои: "Ядый Мою Плоть и пияй Мою Кровь, имать живот вечный". Дай ему ясти от манны сокровенныя и пети у Престола Твоего: Аллилуиа.

Икос 6
Смерть разлучила со всеми ближними, стала дальше душа, знаемии сокрушаются, и токмо Ты Един остался близок. Разрушились преграды плоти и Ты открылся в неприступном величии Божества с ожиданием ответа.
Иисусе, Любовь превыше всякого разумения, помилуй раба Твоего.
Иисусе, удаляясь от Тебя, он тяжко страдал.
Иисусе, прости неверность его сердца. Иисусе, обманутые надежды рождали тоску по Тебе.
Иисусе, вспомни те часы, когда душа его трепетала восторгом Твоим.
Иисусе, дай скончавшемуся неземную радость и покой.
Иисусе, единый верный, неизменный, приими его.
Иисусе, Судие Всемилостивый, рая сладости сподоби раба Твоего.

Кондак 7
Веруем, что недолгой будет разлука наша. Мы хороним тебя, как на ниве зерно, ты произрастешь в иной стране. Да погибнут в могиле плевелы грехов твоих, а дела добрые там просияют, где семена добра приносят нетленные плоды, где души святые поют: Аллилуиа.

Икос 7
Когда уделом умершего станет забвение, когда образ его поблекнет в сердцах и время изгладит место с могилою и ревность молитвы о нем, тогда Ты не остави его, дай отраду одинокой душе.
Иисусе, Твоя любовь не охладевает.
Иисусе, неистощимо Твое благоволение.
Иисусе, в неумолкаемых мольбах Церкви да омоются грехи его приношением Жертвы Безкровной.
Иисусе, предстательством всех святых даруй ему благодать молитвы о живых.
Иисусе, во дни испытаний наших приими его ходатайство о нас.
Иисусе, Судие Всемилостивый, рая сладости сподоби раба Твоего.

Кондак 8
Будем молиться со слезами, когда память об усопшем мучительно свежа, будем поминать имя его в нощи и во дни, раздавая милостыню, питая гладных, из глубины души взывая: Аллилуиа.

Икос 8
Тайнозритель Иоанн Богослов созерцал у Престола Агнца Божия великое множество людей, облеченных в белые ризы: это те, кто пришел от великой скорби. Они радостно служат Богу день и ночь, и Бог обитает с ними, и не коснется их мука.
Иисусе, причти к ним и раба Твоего (имярек).
Иисусе, он много страдал и томился.
Иисусе, известны Тебе все горькие часы и тягостные минуты его.
Иисусе, на земли он имел печали и скорби, дай на небе отраду.
Иисусе, услади его от источников живыя воды.
Иисусе, отыми всяку слезу от очей его.
Иисусе, всели его, где не опаляет, но живит солнце правды Твоея.
Иисусе, Судие Всемилостивый, рая сладости сподоби раба Твоего.

Кондак 9
Кончено странствование земное, какой благодатный переход в мир Духа, какое созерцание новых неведомых миру земному вещей и небесных красот, душа возвращается в отечество свое, где светлое солнце, правда Божия просвещает поющих: Аллилуиа.

Икос 9
Если отблеск и след Твой полагает сияние на лице смертных, то каков же Ты Сам. Если плоды Твоих рук так прекрасны, и земля, отражающая только тень Твою, полна невыразимым величием, то каков же невидимый лик Твой. Открой славу Твою усопшему рабу Твоему (имярек).
Иисусе, обостри его слух к восприятию Твоего Божества.
Иисусе, обостри его слух к разумению небесных.
Иисусе, да будет его радость преисполненная.
Иисусе, подкрепи его надеждою встречи в обителях блаженных.
Иисусе, дай нам почувствовать благодатную силу заупокойной молитвы.
Иисусе, Судие Всемилостивый, рая сладости сподоби раба Твоего.

Кондак 10
Отче наш, скончавшагося в Царствие Твое приими, где нет греха и зла, где нерушима Святая воля, где в сонмах чистейших душ и непорочных ангелов святится Твое благодатное имя и благоухает хвала: Аллилуиа.

Икос 10
В тот день ангелы поставят Престол Твой, Судие, и Ты возсияеши во славе Отца Твоего, неся воздаяние всякому человеку. О, воззри тогда милостиво на смиреннаго раба Твоего (имярек), рцы ему: "Прииди одесную Мене".
Иисусе, яко Бог власть имаши оставляти грехи.
Иисусе, прости его согрешения забытыя или стыдом утаенныя.
Иисусе, отпусти беззакония немощи и неведения.
Иисусе, избави его от несвятимых глубин адскаго отчаяния.
Иисусе, да унаследует он Твои животворящия обетования.
Иисусе, сопричти его благословенным Отца Твоего.
Иисусе, дай ему во веки нескончаемое блаженство.
Иисусе, Судие Всемилостивый, рая сладости сподоби раба Твоего.

Кондак 11
Владыко Всеблагий, да отверзятся усопшему солнцевидные врата райские, да встретят его с ликованием соборы праведных и святых, сонмы близких и любящих его, да возрадуются о нем светоносные ангелы Твои, да узрит он и Присноблаженную Матерь Твою там, где победно звучит: Аллилуиа.

Икос 11
Под дыханием Твоим оживают цветы, воскресает природа, пробуждаются сонмы мельчайших тварей, Твой взор светлее весенних небес, Твоя любовь, Иисусе, теплее лучей солнечных. Ты из праха земного воскресил бренную плоть человеческую к расцвету вечной нетленной жизни весны, тогда озари и раба Твоего (имярек) светом милостей Твоих.
Иисусе, в Твоей деснице благоволение и жизнь.
Иисусе, во взоре Твоем свет и любовь.
Иисусе, избави усопшего от вечныя смерти духовныя.
Иисусе, он уснул с надеждою, подобно Нилу-реке пред холодной зимой.
Иисусе, пробуди его, когда терния земли облекутся цветом вечности.
Иисусе, да не омрачит ничто земное его последнего сна.
Иисусе, Счастье Неизменное и цель нашего бытия.
Иисусе, Судие Всемилостивый, рая сладости сподоби раба Твоего.

Кондак 12
Христе! Ты — Царство Небесное, Ты — земля кротких, Ты — обитель многих, Ты — питие совершенно новое, Ты — одеяние и венец преподобных, Ты — ложе упокоения святых, Ты — Сладчайший Иисусе! Тебе подобает хвала: Аллилуиа.

Икос 12
Под образом тихих садов неземной красоты, и светлых как солнце обителей и в великолепии небесных песнопений Ты открыл нам блаженство любящих Тя.
Иисусе, да внидет раб Твой в радость Твою.
Иисусе, облеки его сиянием славы Отца.
Иисусе, просвяти его озарением Духа Святаго.
Иисусе, да услышит он неизреченную песнь Херувимов.
Иисусе, да будет он восходить от славы в славу.
Иисусе, да узрит он Тебя лицем к лицу.
Иисусе, Судие Всемилостивый, рая сладости сподоби раба Твоего.

Кондак 13
О, Женише Безсмертный, в полночь греха и неверия грядый с небес со ангелами судити миру всему. Отверзи двери славного чертога Твоего рабу Твоему (имярек), да в безчисленных сонмах святых во веки поет: Аллилуиа, Аллилуиа, Аллилуиа.
Этот кондак читается трижды, затем 1-й икос «Господом данный Ангеле…» и 1-й кондак «Избранный Ходатаю».

Икос 1
Господом данный Ангеле хранителю святый, прииди помолиться о рабе твоем, егоже на всех путех жизни сопровождал, хранил и наставлял еcи, воззови с нами ко Спасу Всещедрому.
Иисусе, истреби рукописание грехов раба Твоего (имярек).
Иисусе, уврачуй его язвы душевные.
Иисусе, да не будет на земли горьких воспоминаний о нем.
Иисусе, сего ради помилуй огорчавших его и обиженных им.
Иисусе покрый его несовершенства светоносною ризою Твоего искупления.
Иисусе, возвесели его милосердием Твоим.
Иисусе неизреченный, великий и чудный, явися ему Сам.
Иисусе, Судие Всемилостивый, рая сладости сподоби раба Твоего.

Кондак 1
Избранный Ходатаю и Первосвященниче, о спасении мира грешнаго душу Свою положивый, давый нам власть чадами Божиими быти и обитати в невечернем дни Царствия Твоего! Даруй прощение и вечную радость усопшему, о немже с мольбою взываем Ти: Иисусе, Судие Всемилостивый, рая сладости сподоби раба Твоего.


 
 Страница 1 из 1 [ Сообщений: 2 ] 

Часовой пояс: UTC + 3 часа


Наши сайты:
SmertiNet.ruСайт SmertiNet.ruAhirat.ruСайт Ahirat.ru
© 2012-2023 Смерти нет!
При поддержке phpBB Group и русскоязычного сообщества phpBB

Рейтинг@Mail.ru Яндекс.Метрика
Time : 0.055s | 20 Queries | GZIP : On